Mi a baj az arcfelismerő szoftverekkel?
Ha az adatvédelemmel kapcsolatos aggályokról van szó, a Facebook vagy a Google az első két vállalat akire gondolunk. Elég, ha csak a Facebook automatikus arcfelismerő funkciójának európai betiltására gondolnunk 2013-ból.
Facebook és Google
A Facebook Moments nevű alkalmazása 2015 júniusában jelent meg először. Az alap ötlet meglehetősen egyszerű volt; Rengeteg fotót készítünk, de sokszor nem minden barátunkhoz jutnak el a közös fényképek. A Moments app ezt a problémát szeretné orvosolni. Méghozzá úgy, hogy automatikusan felismeri a képen szereplő embereket, így könnyebben megoszthatjuk velük a fényképeket.
Bár az ötletet sokan találják hasznosnak, a törvényhozás számára komoly adatvédelmi aggályokat vet fel. Éppen ezért nem is elérhető az automatikus arcfelismerő funkció Európában, hiszen az EU adatvédelmi szabályozása sokkal szigorúbb az Egyesült Államok törvényeihez képest.
A technológiát rengeteg jóra is lehetne használni, azonban ha egy cég azért készít adatbázist az emberek arca alapján, hogy utána minden lépésüket nyomon tudja követni, már egészen másról beszélünk.
Oroszországban más a helyzet
Hacsak nem Oroszországban élsz, a VKontakte valószínűleg nem tartozik a leggyakrabban látogatott weblapjaid közé. A VKontakte gyakorlatilag a Facebook orosz megfelelője; Egy, a volt Szovjetunió országaiban népszerű közösségi hálózat, több mint 350 millió felhasználóval.
Márciusban egy Maxim Perlin nevű orosz szoftverfejlesztő létrehozta a FindFace nevű mobilalkalmazást. Az arcfelismerési algoritmus segítségével már egy fotó alapján is kereshetünk a teljes VKontakte minden felhasználója között.
A FindFace aggasztóan jól működik. Gondolj bele, egy egyszerű, metrón készített kép alapján gond nélkül megtalálhatod azokat az embereket, akikkel együtt utaztál. Az app több mint 70%-os pontossággal megadja, ki szerepel a képen, ráadásul listát is készít a lehetséges találatokról.
Komoly aggályok a profilozás terén
Ahogy a The Guardian cikkében is olvashatjuk, az adatvédelem és az állami megfigyelés egyébként is egy érzékeny terület Oroszországban. Mi történne, ha a FindFace által alkalmazott technológiát beépítenék a térfigyelőkamerák rendszerébe?
Az emberek profilozása azonban nem csak az állami megfigyelések esetén okozhat problémát. Ha egy cég pontosan tudja hol laksz, mit szeretsz, merre szoktál utazni, az felvet bizonyos kérdéseket a magánszférád védelmével kapcsolatban.
Történhet-e hasonló a Facebookon?
Valószínűleg nem. Ahhoz hogy a FindFace működni tudjon, valamilyen kapcsolatban kell állnia a VKontakte adatbázisával. Erre két lehetőség van. Vagy kapcsolatban vannak a közösségi hálózat API (alkalmazásprogramozási) felületével, vagy robotok segítségével lementették a teljes adatbázist.
Mindkét megoldás szigorúan tiltott a Facebook és a Google hálózatában is. Ezek alapján tehát nem valószínű, hogy bárki is készíthetne egy olyan appot, ami fénykép alapján kiadná a képen szereplők Facebook adatlapjait.
Kivéve a Facebookot.
Ha az EU-n kívül élsz, az automata arcfelismerő funkció egy már bevezetett és jelenleg is működő szolgáltatás. Ez pedig ugyanazt az elvet követi, mint a FindFace, azzal a különbséggel, hogy ebben az esetben a Facebook tud mindent, nem a felhasználók.
Szerencsére az európai adatvédelmi törvények gondoskodnak róla, hogy az EU-s állampolgárok esetén ne legyen lehetőség ilyen technológiák alkalmazására.
Ha érdekel, milyen módszerekkel védik az európai törvények a Te adataidat, olvasd el az előző cikkünket, amiben az Európában érvényes új adatvédelmi törvényekről, és a hetekben bevezetett egységes adatvédelmi irányelvről írtunk.